Hafızlık Tespit Sınavı Duyurusu!

Kur’an kurslarımızda ve dışarıdan kendi imkânlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik 2019 yılı 2. Dönem Hafızlık Tespit Sınavı yapılacaktır.

Hafızlık Tespit Sınavı Duyurusu!
178 Okuma
11 Mayıs 2019 - 12:49

Sınavla İlgili Usul ve Esaslar

 1. Hafızlık Tespit Sınavı aşağıdaki tabloda belirtilen merkezlerde yapılacaktır.
SINAVIN YAPILACAĞI İLLERSINAV MERKEZLERİ
1.AnkaraRıfat Börekçi Eğitim Merkezi
2.AntalyaHacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi
3.BoluBolu Eğitim Merkezi
4.BursaBursa Eğitim Merkezi
5.DiyarbakırDini Yüksek ihtisas Merkezi
6.ElazığHarput Eğitim Merkezi
7.ErzurumÖ. Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi
8.İstanbul (Avrupa)Haseki Abdurrahman Gürses Eğitim Merkezi
9.İstanbul (Anadolu)Haseki Dini Yüksek İhtisas Merkezi
10.ManisaManisa Eğitim Merkezi
11.KayseriDini Yüksek ihtisas Merkezi
12.KonyaKonya Eğitim Merkezi
13.RizeMüftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi
14.SamsunAşıkkutlu Eğitim Merkezi
15,TrabzonDini Yüksek ihtisas Merkezi

 

 1. Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 13-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında https:/7dil)l)vs.divanet.tr internet adresi üzerinden yapılacaktır.
 2. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur’an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendileri sorumlu olacaktır.
 3. Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C/Yabancı Vatandaşlık numarası bulunan bir belge ile bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.
 4. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.
 5. Hafızlık Tespit Sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürül düğünden Hafızlık Tespit Sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur’an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, “Dışarıdan’’ olarak hazırlanamayacağı gibi “Dışarıdan” olarak kayıt altına alman bir öğrencinin belgesi de “Kur’an Kursundan” olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir.
 6. Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve yüklenen fotoğrafların son 6 ay içinde çekilmiş ve yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir
 7. Sınava başvuru yapanların kayıt işlemi bittikten sonra ilgili müftülükçe mutlaka Ön Kayıt Belgesi Ön kayıt belgesi Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi olmayıp, sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgeleri 17 Haziran 2019 tarihi itibariyle il ve ilçe müftülüklerimiz tarafından DİBBYS/EHYS sistemi üzerinden verilmeye başlanılacak olup ayrıca bir yazı yazılmayacaktır.
 8. Adaylar sınava gelirken müftülükten onaylı “Hafızlık Tespit Sınavı Giriş Belgesi” ile birlikte T.C./Yabancı Vatandaşlık no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.
 9. Adaylar; “Hafızlık Tespit Sınavı sonuçlarını 22 Temmuz 2019 tarihi itibariyle httr)s://dibbvs.divanct.gov.tr/EHYS/Hafizlik/HafızlikSinavSoınıcuSorgulama.asD x adresi üzerinden öğrenebileceklerdir.
 10. Hafızlık Tespit Sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.
 11. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.
 12. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin “Hafızlık Belgeleri” eğitim gördükleri Kur’an kursunun bağlı olduğu müftülüğe, hafızlığını kendi imkânlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.
 13. Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur’an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.

 

İLETİŞİM:

DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığı

Üniversiteler Mah. Dumlupınar Bulvarı. No:147/A 06800 Ç ankay a/ANKARA

Tel: 0312 295 81 02 / 81 15 Fax: 0312 287 68 59

İlgililere duyurulur.


En güncel haber ve ilanları aşağıda yeralan sosyal medya hesaplarımızından yada mobile uygulamamızı indirerek takip edebilirsiniz!
DinGorevlileri.com.tr
BENZER HABERLER
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-